אמנות ועיצוב הולכים יד ביד

אמנות נתפסה במהלך עשורים רבים כנחלתם של פילוסופים ובוהמיינים. עם זאת, בשנים האחרונות היא הופכת נגישה יותר ויותר עבור העם. הגלובליזציה והפתיחות לתחומי העיצוב השונים מכניסה את האמנות לבתים ומעצבים רבים משתפים פעולה ממשית עם אמנים, יחד הם מנגישים ללקוח מוצר מוגמר המשלב בין עיצוב פונקציונלי לאמנות. אז מי אמר שאי אפשר גם וגם?!

 

תערוכה של היוצרת אפרת אילן בדלתות רשפים

תערוכה של היוצרת אפרת אילן בדלתות רשפים

 

תחום העיצוב הינו מראה לעולם בו אנו חיים. אספקטים רבים כמו אופנה, עבודת כפיים וגם אמנות, הם נדבכים המרכיבים את השלם, ואצל רבים באים לידי ביטוי בפריט אמנותי אחד משמעותי שהופך ל-FOCAL POINT  של הבית כולו.

אחד מזרמי האמנות הראשונים שהיווה השראה לעיצוב פריטים ביתיים היה הארט-דקו, שהיווה את זרם האמנות המרכזי אי שם בתחילת המאה הקודמת. סביב שנת 1930, בעקבות עליית אחוז האנשים שהחלו לטייל בין מדינות, הגיע זרם האמנות גם אל מחוץ לצרפת ותעשיינים רבים ניסו לתרגם אותו למוצרים,כך שגם פשוטי העם יוכלו להכניס פרטי אומנות הביתה ולא רק מעמד האצולה.

מאז ועד היום, זרמי האמנות השונים מהווים נדבך חשוב עבור מעצבים רבים, כשעבור קהילת מעצבי המוצר עומדת במקביל המחשבה ליצור פריטים פונקציונלים ונוחים ואילו לנגד עיניהם של האמנים עמדה הרוח והעברת המסר הפילוסופי והלא מוחשי.

 

שטיח אומנותי - צמר שטיחים יפים

שטיח אומנותי – צמר שטיחים יפים

 

במשך עשורים הייתה הפרדה מוחלטת בין אמנות לעיצוב. בשנת 1974 ציין המעצב הגרפי הנודע מילטון גלזר, כי ההבדל בין אמנות לעיצוב נעוץ בכך ש"עיצוב עוסק בשכנוע, אמנות עוסקת בתפיסה."

עם זאת, כחלק ממגמת הגלובליזציה, כשנדמה שהגבולות לגמרי מטושטשים, ניתן להבחין במגמה ברורה של מעבר האמנות מהשראה למעשה ובמקביל את הקשר ההדוק בין אמנות לבין עיצוב ממשי. מומחים בתחום סבורים כיום כי האופן הנכון להכניס את האומנות הביתה היא לבחור ראשית את פריט האמנות  ולהתאים אליו את עיצוב הבית. לא להפך.

מעצבים רבים מקפידים לשתף פעולה עם אמנים בעלי שם הן מבחינת עיצובי המוצר והן מבחינת אירוח שלהם בחללי התצוגה. הגבולות בין צייר, פסל ומעצב מוצר מיטשטשים, ואלה הרוצים להכניס אמנות הביתה, מחפשים אותה גם בפריטי העיצוב שהם רוכשים.

גם המעצבים מצידם מבינים שהקורלציה בין אמנות לפריטי העיצוב הוא בלתי נמנע ומעניקים ללקוחותיהם פתרון הכולל הכנסת האמנות הביתה.

 

מעצב הפנים ניצן הורוביץ, אמנות רוני בן שמחון, צילום עודד סמדר

מעצב הפנים ניצן הורוביץ, אמנות רוני בן שמחון, צילום עודד סמדר

 

לדברי מעצב הפנים ניצן הורוביץ, שימוש ביצירות אומנות במרחב הביתי מוסיפות מימד ארטיסטי מעורר השראה. דוגמה לכך היא שימוש ביצירת אומנות המהווה קנווס נקי ועליה אלמנטים ודמויות שיוצרות תנועתיות דינמית וממש כמו הבית עצמו משדרות הרמוניה- הן יכולות להתקיים ביחד ובנפרד. חשוב לבחור בתמונה המתאימה לקונספט הכללי, בזאת שאינה משתלטת אלה משתלבת באמירה שלה במכלול החלל

ידית - דומיסיל

ידית – דומיסיל

כך נולדים להם מידי יום שיתופי פעולה בין אמנים למעצבים. מעבר לכך, מעצבים רבים השכילו להבין שאמנות יכולה לבוא לידי ביטוי כפסל או תמונה, אך גם  כפריטי עיצוב, דבר שהביא לגל של יצירת פריטי עיצוב שהשראתם שאובה ישירות מאמנות ומזרמי האמנות כמו שטיחים, רהיטים, אקססוריז לבית ואפילו ידיות ודלתות.

דוגמא נפלאה לכך הן ידיות של המותג האיטלקי Enrico cassina, המיובאות ארצה על ידי חברת 'דומיסיל'. המותג מציע ידיות מעוצבות בהשראת זרמי אמנות שונים. כמעט כל זרם אמנות בולט קיבל ביטוי בעיצוב ידית בהשראתו החל מזרם אמנות ה- mannerism האיטלקית מהמאה ה-17 ועד האמנות המודרנית של ימינו.

 

דלת אמנותית - דלתות רשפים

דלת אמנותית – דלתות רשפים

 

חברת דלתות רשפים, המתמחה בתכנון וייצור דלתות כניסה מעוצבות, גם היא מקפידה להמחיש ולהנגיש את הקשר ההדוק בין עיצוב הפנים ואומנות. פרט לקולקציות הרבות של החברה שעוצבו בהשראת זרמי אומנות בולטים כדוגמת הארט דקו והארט נובו, בחנות הדגל ברחוב לח"י  9 בני ברק, ממש בסמוך לדיזיין סנטר מוצגות באופן תדיר תערוכות של אמנים ישראלים. השילוב הפיזי בין העולמות מוכיח את הקשר ההדוק ביניהם.

לדברי לירן בן-ארי, מנהל סניף החברה בבני ברק, "אנו מקפידים לתת במה לאמנים הישראלים מתוך הבנה שהקשר בין עיצוב ואומנות הוא חשוב ונוכח. בכוחן של יצירות האומנות לתת הדגש עיצובי מעורר השראה בחללי הבית השונים, ממש כמו דלת הכניסה שהפכה בשנים האחרונות לאחד האלמנטים המרכזיים בתחום העיצוב.

 

תערוכה של האמנית אפרת אילן באולם התצוגה דלתות רשפים

תערוכה של האמנית אפרת אילן באולם התצוגה דלתות רשפים

 

כעת מוצגת באולם התצוגה תערוכה של האמנית אפרת אילן שעושה בימים אלה ממש היסטוריה והופכת לישראלית הראשונה שמציגה לצד ג'סטין באוור ואנדי וורהול המנוח. עבודותיה מוצגות כעת בגלריית SAGAMORE  היוקרתית במיאמי בתערוכת FACES המאגדת יצירות של אמנים אייקונים ומובילים באומנות הפופ ארט ובמקביל, כאן בארץ ב'דלתות רשפים'.

שיתופי פעולה כאלה נרקמים באופן תדיר ומציגים לראווה את הקשר בין שני העולמות- אמנים מתארחים בגלריות ובחנויות העיצוב, מציגים שם את עבודותיהם ומאפשרים לצרכן לראות את התמונה הכוללת.

 

יפרח בן צבי, עבודות של האמנית אורלי אפשטיין, צילום שי אפגין

יפרח בן צבי, עבודות של האמנית אורלי אפשטיין, צילום שי אפגין

 

מעצב הרהיטים יפרח בן צבי למשל, הקפיד לשלב באולם התצוגה שלו מבחר יצירות אומנות. כששקדתי על בניית הקונספט  של אולם התצוגה, היה לי ברור שהחלל דורש היצמדות לתכנון לופטי פתוח המוגדר על ידי הרהיטים עצמם", הוא אומר. היה לי חשוב במיוחד ליצור מראה חמים, ביתי ומזמין ועם זאת להיצמד לקו נקי, מהוקצע ומדוייק, גם שכחלק מתפיסת החלל, חיפשתי תמונת גובה ורטיקלית שתמוקם במפגש שבין הספה לכורסאות. בכך יצרתי מימד שמגדיר ותוחם את החלל ויוצר קומפוזיציה מאוזנת ואווירה אינטימית. בחרתי בתמונה של האמנית מירב רוט- הצבעוניות משתלבת היטב עם הגוונים הניטרלים והמונוכרומטים של הריהוט והדמות מקבילה גם היא לקונספט של הפינה".

 

ידית אר-דקו - חברת דומיסיל

ידית אר-דקו – חברת דומיסיל

 

 

יצירת קשר

שלח מייל

על שיתוף הפעולה המוצלח בין שני העולמות

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

בין חוץ לפנים
ישראלביץ אדריכלים
יופיו של שימור
הלבשת בתים
טובים השניים
ישראלביץ' אדריכלים
דירה קטנה גדולה
מעצב פנים ניצן הורוביץ
אוטו גלידה קלאסי איטלקי
אוטוג'לה

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר