4 הטרנדים הבולטים בעיצוב הבית

עיצוב הבית לעולם לא שוקט על שמריו, הוכחה לכך היא אינספור החידושים שמציגים מיטב המעצבים והמותגים חדשות לבקרים. כשנדמה כשכבר ראינו הכל ואנו מתקדמים לכיוון ברור ובטוח, לקראת השנה החדשה, צצות ועולות מגמות חדשות לצד כאלה ישנות שחוזרות במפתיע. מה שבטוח, משעמם לא יהיה כאן בשנה הקרובה.

רגע לפני ששנת 2016 מתקרבת לקיצה, עובדים ועמלים מיטב המותגים על מיטב הפריטים, העיצובים והסגנונות שיפקדו את הבתים של כולנו בשנה הבאה. בימים שנדמה שבאמת אין כבר מה לחדש בתחום, ניכר כי מרבית המעצבים בוחרים לחזור למקורות, לשאוף לפשטות ויחד עם זאת לספק מימד עיצובי מרשים ומעורר השראה בכל חללי הבית.

יצאנו לבדוק את המגמות השונות שאתם עתידים להכיר ממש מקרוב. הבשורות הטובות הן שיש הרבה כאלה וניתן ליהיה לבחור בקלות את אלה המועדפות, ובכל זאת, ריכזנו עבורכם חמש מתוכן,בולטות במיוחד שמאגדות את המארג הצבעוני, את הטקסטורות החומרים וגם, במפתיע, תכנון חללים שניכרת בהם תפנית חדה ביחס למה שאנחנו מכירים.

אז לאן נושבת הרוח? מהם המגמות והטרנדים שיכבשו את עיצוב הבית בשנה הקרובה?

דלתות רשפים, דגם מרבלה - דלת צהובה במראה תעשייתי

דלתות רשפים, דגם מרבלה – דלת צהובה במראה תעשייתי

כחול וצהוב- ממש לא רק מכבי.

אם ב-2016 היו אלה ורוד הרוז קוורץ ותכלת הסרינטי, מגזין העיצוב הנחשב ELLE DECOR פירסם לאחרונה כי פאנטון העולמית, (החברה שקובעת אילו צבעים ישלטו באפנת הביגוד והבית), החלה לעבוד במרץ על הצבעים המנצחים של 2017. אומנם זהותו או זהותם של הצבעים הנבחרים טרם הוכרזה רישמית אך נשיאת החברה, לטריס אייזמן, רמזה כי זוהי שנתם של הכחול והצהוב- שילוב שלא ישאיר איש אדיש. הצבעים עתידים ליצור עיצובים אנרגטיים, מלאי חיים ועם זאת מעודנים ואלגנטיים- הכל שאלה של מינון. אז תתחילו לעקוב אחרי כחול ה-NIAGARA וצהוב ה- PRIMROSE, שכשמם כן הם- לקוחים מעולם הטבע ואולי מאוששים סופית את חזרת עולם העיצוב לטבע, לראשוניות ולפשטות.

 

דומוס, מראה שבטי

דומוס, מראה שבטי

 

המראה השיבטי עושה קאמבק
מגמה נוספת, שקשה להתעלם ממנה בתקופה האחרונה באינסטגרם ובפינטרסט, קשורה ישירות לשובם של הקילים- אותם הדפסים שבטיים שמקורם באיזור הבלקן בואך פקיסטן. מדובר בלא פחות מתצוגת תכלית של דוגמאות שבטיות שעושות כבוד למדינות המוצא שלהן, שאם בעבר ראינו אותן בעיקר מעטרות את שטיחי הצמר, היום הן שולטות בסוגי אריגים שונים כולל ריפוד כורסאות, כריות נוי ובעצם מה לא. הדוגמאות האותנטיות והצבעוניות העזה והחמה מבטיחים לשוות לבית מראה מחבק, מלא רבדים של צבע וטקסטורות. גם כאן, קשה להתעלם מהעובדה שמה שראינו והכרנו בעבר חוזר למרכז הבמה בעתיד.

 

צמר שטיחים יפים - נגיעות כחולות וצהובות

צמר שטיחים יפים – נגיעות כחולות וצהובות

 

בכלל, ניכר כי אומנות CRAFT הולכת לבלוט מאוד השנה- רבים מאסו במוצרי מדף גנרים וככל שתודעת העיצוב הולכת וגוברת אין אחד שלא שואף לשלב פריטי עיצוב ייחודיים וטבעיים בבית, במיוחד לחובבי סגנונות הוניטג' והאקלקטי. כפועל יוצא, גם חברות מסחריות ומותגים נוטות יותר ויותר לשלב חומרים טבעיים ממוחזרים, כדוגמת עץ, אותו משלבים בפרטי ריהוט שמחד הם מוצר מדף ומאידך כל אחד מהם נראה שונה חזותית בגלל השוני בין הטקסטורה ועיני העץ שנראות אחרות בכל חזית.
CLOSE SPACE
מי היה מאמין שדבר כזה יקרה, אבל כן, מקורות יודעי דבר מאותתים על תופעה שהיא מעבר לתכנונית אלא מסמלת גם שינוי תפיסתי בחוויית המגורים שעוד רבות ידובר עליה: החללים הפתוחים שהורגלנו לראות בכל בית, עתידים אט אט לפנות מקומם לחללים פרטיים יותר, כאלה המאפשרים התכנסות ומרגוע. מסתבר שיותר ויותר מחפשים את הפינה השקטה, את היכולת מחד ליצור ולהיות חשופים ומאידך לאפשר הפיכת החלל לפרטי. החללים הפתוחים אליהם היינו רגילים (בדגש על הסלון והמטבח), עתידים "להישבר" ולהיפרד האחד מהשני במגוון פתרונות חציצה מעוצבים מחומרים שונים המאפשרים תחושה של חלל סמי פתוח.

 

מטבחי דקור, חלל אינטימי, מעצבת ליאת הראל, צילום: רפאל בן משה

מטבחי דקור, חלל אינטימי, מעצבת ליאת הראל, צילום: רפאל בן משה

 

תעשייתי זה הכי
מגמה שהחלה בקול תרועה רמה כבר לפני מספר שנים מסרבת לגווע- העיצוב האינדסטריאלי נשאר חזק בתמונה. מעצבים העל רותמים את המגמה התעשייתית ליצירת חללים קונספטואלים ורהיטים מחומרים שיש מאחוריהם סיפור, להם הם מעניקים חיים חדשים ואינטפרטציה עיצובית. בין שלל החומרים שנראה השנה יככבו פריטים המפורקים מבתים ישנים, (חזרה למקורות כבר אמרנו): לבנים מפירוק, רצפות העץ,חלונות, דלתות ובעצם כל פרט שיכול לשמש כאלמנט עיצובי מחודש.

בשל הביקוש ההולך וגובר לפרטי עיצוב ONE OF A KIND בעלי מראה ארטיסטי ייחודי, יותר ויותר מעצבים וחברות נוטים להשתמש בחומרים ממוחזרים בכדי ליצור פריט שאין שני לו. החומרים הללו הם כלי עבודה נפלא ליצירת מראה אותנטי והשימוש בהם מהווה ערך מוסף חשוב של שמירה על הסביבה. בארץ ובעולם קמים יותר ויותר מחסנים שתפקידם לאגד ולמיין אלמנטים תעשייתיים (כדוגמת עץ ומתכות) ולמכור אותם לצרכי תעשיה ועיצוב.

 

HAMAT - ברז בעיצוב תעשייתי, צילום מלנית גל

HAMAT – ברז בעיצוב תעשייתי, צילום מלנית גל

 

קיימות אינספור דוגמאות לשימוש בחומרים ממוחזרים לדוגמה: אדני רכבת שפורקו ממסילות עת המעבר לשימוש בבטון אותם מוכרים כיום כחומר פופולרי בתחום הגננות אך לא רק- הם נוכחים מאוד ברהיטים ומשמשים כ- FOCAL POINT בחלל. האדנים עוברים ליטושים וממולאים בחומרים בגוונים הקוהרנטיים לצבעוניות ולטקסטורות המבוקשות, וביחד נוצר מארג מלא חן שיוצר עניין בחלל. כך גם במקרה של חביות יין מיקבים שאיבדו את איכויות השימור שלהן. הן אינן נזרקות אלא משמשות בין השאר להפקת רהיטים במראה מחוספס ומשומש. במסגרת המגמה ניכר שילוב בין חומרים ממוחזרים לחומרים תעשייתיים- יחד הם יוצרים מראה ניגודי של ישן וחדש, מעובד ולא מעובד. הכוונה היא לא ליצור מראה תעשייתי אלא לוק מחוספס ויצירתי.

 

קמחי תאורה, גופי תאורה בעבודת יד

קמחי תאורה, גופי תאורה בעבודת יד

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

תכירו את בולון
ביטק
צלם נולד
ארז חיים צילום אדריכלות
היופי בפשטות
THE BUTCHERS FURNITURE
התחלות חדשות
מטבחי רגבה
מרוצים עד הגג
כרכום עיצוב נוף

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר