כאן עובדים בכיף

הימים בהם המשרד תכולת המשרד כללה כיסא, כוננית ושולחן עמוס ניירת בין ארבעה קירות מתקלפים ותו לא, פסו מן העולם. המציאות האינטנסיבית והתובענית של 2017, בה עובד ממוצע נמצא בין כתלי המשרד 10 שעות ויותר, מובילה את החברות, קטנות כגדולות, להשקיע סכומי עתק ביצירת סביבת עבודה שפרט לוויזואליות מרשימה גורמת לעובד תחושת שייכות, מעלה את הרצון להישאר ובכך גם את תפוקות העסק.

 

באדיבות חברת דומיסיל, עיצוב – ליאורה ניב, צילום עמית גרון

 

לאורך השנים, השאיפה של מרבית מהעובדים בעולם המערבי היתה להשתלב במקום עבודה מאתגר ומספק, כזה שמציע אופק תעסוקתי ארוך טווח וכמובן תלוש שכר שמן בסוף החודש. בשנים האחרונות לצד אלה התווסף לרשימת המשאלות נדבך חשוב שלעיתים יכול להפוך את הקערה על פיה ולגרום לעובדים לערוק לחברה המתחרה.

 

באדיבות גלריה 'פחות מאלף', אדריכלות ועיצוב תמר פוזיס ודורית וינברן, צילום עמית גירון

 

בימים בהם מרביתנו שוהים במשרד כשליש מהיום ואף יותר, הן זה טבעי שנשאף לעבוד בסביבת עבודה נעימה ומעוצבת שמציעה קצת יותר משטיח מקיר לקיר מאובק ותקרה אקוסטית מתפרקת. מעברו השני של המתרס, המעסיקים עצמם מבינים כיום יותר מאי פעם שעל מנת להפיק את התפוקות הגבוהות ביותר עליהם לספק לעובדים מערך של אטרקציות שתגרומנה לעובדים לחשוב בבהירות לאורך זמן, תובלנה לשיתופי פעולה ומעל לכל יגרמו לעובד לרצות ולהישאר מבלי להסתכל על השעון ולדהור מהמשרד בסופו של יום.

 

THE BUTCHERS FURNITURE – צילום גלעד רדט

 

המגמה החלה כבר לפני למעלה כעשור במתחמי המשרדים של קונגלומרטים וחברות ענק בינלאומיות כדוגמת Google , Microsoft ו  FACEBOOK. משרדיהם כיכבו במהדורות החדשות והמחישו את השינוי בתפיסת סביבת העבודה. עשר שנים אחרי, ניכר שחברות, עסקים וארגונים מיישמים הלכה למעשה את התובנות ומדווחים על שינוי מהותי בהתנהלות התפעולית והעסקית שמתרחש בעקבות אלה.

 

THE BUTCHERS FURNITURE – צילום גלעד רדט

 

המגמה משמשת גם ככלי מיתוגי פרופר ומשרתת גם במיצוב החברה אל מול לקוחותיה הקיימים ולקוחות פוטנציאלים. לדברי האדריכלית הילה ישראלביץ, מבעלי המשרד 'ישראלביץ אדריכלים' המתמחה בתכנון פרוייקטי יוקרה פרטיים, שטחי מסחר ומשרדים, "בעלי חברות ועסקים נוטים באופן טבעי לרתום את התכנון הקונספטואלי ל- DNA  של החברה, לשפת המיתוג והגרפיקה ולערכיה. לאלה יש השפעות לא רק על העיצוב אלא לעיתים גם על בחירת מיקום המשרדים וכמובן על התכנון והחלוקה הפנימיים".

 

אדריכלים, צילום איתי סיקולסקי

 

ואכן, קונספט תכנון בנייני המשרדים העכשווי שונה בתכלית מאלה שנבנו כאן עד לפני כעשור או שניים. מרבית היזמים מציעים לרכוש או לשכור חללים פתוחים מתוכננים מודולרית לתרחישי עבודה מגוונים: "בעבר העבודה המשרדית היתה סטטית ללא יותר מידי תנודות ושינויים", אומרת ישראלביץ. "לכל עובד היה את השולחן שלו, בפינה הקבועה שלו תוך שהוא ספון בחדר תחום ונפרד. כיום המגמה היא הפוכה ומושתתת על שיתוף פעולה וסיעור מוחות בין העובדים והמחלקות".

 

אדריכלים, צילום איתי סיקולסקי

 

הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות יצירת חללים פתוחים ומוארים ולעומת העבר בהם במרבית המקרים הוקצו לבעלי חברות שטחים מתוחמים הרי שכיום מרבית היזמים. מציעים שטח פתוח אותו תוחמים על פי ספציפיקציה של צרכי הארגון. לאור זאת, המשרדים של  2017 מוארים, פתוחים ואווריריים.

 

באדיבות קמחי תאורה, תכנון ועיצוב שגית הנדלר מרק, צילום מושי גיטליס

 

בהמשך ישיר, תרבות ה- collaboration הביאה ליצירת חללי עבודה פנימיים המוגדרים בחלק מהמקרים בקירות זכוכית אקוסטיים שמחד מאפשרים סביבת עבודה שקטה ומעוגנת ומאידך ניתן לראות, לחוש ולהתנייד מאזור לאזור על פי הצרכים. ככלל, בחלק לא מבוטל מהחברות, לעובדים אין פינה אחד קבועה. מכיוון שאופן העבודה היום הוא דינמי ואינו מרוכז סביב שולחן אחד, כך גם מוצאים עצמם העובדים נעים בין שולחן העבודה, לחדר הישיבות, פינות אינטימיות ומוגדרות לקבוצות חשיבה וסיעור מוחות וכמובן גם למטבח שהפך מסטריפ קטן וצר לממלכה של ממש בה נהנים העובדים מפינוקים לאורך כל שעות היום, יכולים לבשל ארוחות שכן הציוד הוא מקיף ומקביל למטבח הביתי ועוד.

 

באדיבות קמחי תאורה, תכנון ועיצוב שגית הנדלר מרק, צילום מושי גיטליס

 

לדברי האדריכלית, "תכנון סביבת עבודה אפקטיבית עובד על עקרון דומה של תכנון מסעדה. כשאנחנו עוברים בסמוך למסעדה הומה ורוחשת, שכבר מחלון הראווה רואים את הסועדים בה מחויכים, סביר שנסכים להמתין בתור הארוך ואפילו לשלם בסוף הארוחה יותר. גם במשרדים הרעיון הוא ליצור תחושת קהילה במיוחד כשמדובר בחברות השגיות בהן התחרות ין העובדים היא גדולה. בתהליך התכנון צריך להבין לעומק את המבנה האירגוני ואת השאיפות העסקיות של העסק על מנת ליצור  מארג של תחושת שייכות תוך שמירה על מארג הצרכים של החברה".

 

באדיבות קמחי תאורה, תכנון ועיצוב שגית הנדלר מרק, צילום מושי גיטליס

 

ואכן, בחברות הגדולות והמצליחות שומעים עדויות רבות בקרב העובדים שמגדירים את סביבת העבודה כבית. אחת הדרכים ליצור את אותה תרבות אירגונית היא יצירת מיתוג או הצמדות לזה הקיים: שימוש בצבעי הלוגו  במוטיבים או צבעוניות המוטמעים ברצפה, בקירות ואפילו בתקרה, שימוש באלמנטים מובילים המזוהים עם החברה כמוטיב מרכזי בחלל שמהווה אמצעי ליצירת תחושת שייכות של העובדים ולא פחות חשוב, של לקוחות החברה.

לדברי ישראלביץ', היום יותר מתמיד כבר בשלבי התכנון הראשוניים ניתנת התייחסות לשלל פרמטרים שבונים את תמונת העבודה כשהמשרד כבר מוכן לקליטת העובדים בשטחו: "אחד מהם הוא התייחסות לנוחות תרמית כאשר האידיאל הוא ליצור שילוב מדויק של טמפרטורה, זרימת אוויר ובקרת לחות. נגישות לחוץ גם היא חשובה- הרציונל הוא לחשוף גם את העובדים שנמצאים בליבו של החלל לאור טבעי שידוע כאמצעי לאיזון מערכות הגוף וכממריץ מווסת ואפקטיבי לשמירת תפוקות עבודה".

זאת ועוד, מחקרים מראים כי רעש יכול לעודד או לדכא יצירתיות ועל כן נראה בחברות רבות ריבוי של צורות ישיבה שעונות על צרכיו השונים של כל עובד. "על מנת להגדיר את אותן פינות משתמשים בפתרונות אקוסטיים מגוונים ויצירתיים", אומרת ישראלביץ. "את התקרות האקוסטיות העיליות מחליפים היום אמצעים שנראים כמו יצירות אמנות על הקירות, גופי תאורה שסופגים את עוצמת הסאונד, שימוש בטקסטיל וכיוב'".

לדברי האדריכלית, מושם דגש רב בתכנון על משתנים אנושיים וארגונומיה: "הגישה כיום גורסת כי תכנון המשרד (בדומה לתכנון בתים) הוא בהתאם לאנשים ולא להפך. לאורך התהליך נלקחים בחשבון צרכים ומגבלות ובשלב תכנון פרטי הריהוט דואגים לריהוט מתכוונן ואורתופדי המותאם למבני גוף שונים ולצורות ישיבה מגוונות. לתאורה גם כן חשיבות יתרה במיוחד לאור העובדה שרבים ממשיכים לעבוד גם בשעות הערב, וכלל.. המתכננים עושים לילות כימים על מנת להתאים כמכלול את הסביבה לצרכים האישיים של כל עובד במגוון תרחישים.

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

הבית הלבן
שירלי דן אדריכלות וסטיילינג
המטבח יצא החוצה
אינגבר מטבחי חוץ
ארוע קוסנטינו
תצוגת אופנה והשקה בקוסנטינו סנטר
באוהאוס בבית
שרית שני חי קולקציה חדשה
בלי חדרים
architectica

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר