נוכחות חובה

שבוע העיצוב במילאנו, ובמרכזו תערוכת SALONE DEL MOBILE, סוחפים לעיר אלפי אדריכלים, מעצבים, קניינים וחובבי עיצוב מכל קצוות הגלובוס. האירוע נחשב אולי לגדול ולמוכר בתחום אך פרט לו מתקיימים כמעט בכל רגע נתון מגוון עצום של תערוכות וירידי עיצוב מומלצים ששופכים אור על זירת העיצוב המקומית ומאפשרים לאנשי המקצוע לצאת מאזורי הנוחות ולהוסיף ולהתפתח. ארזו מזוודות, שריינו טיסות וסעו לבקר בתערוכות שהנוכחות בהן חובה.

 

 

היום, כשמדיניות השמיים הפתוחים פורחת והנסיעות לחו"ל הפכו לזולות ונגישות, רבים מאנשי משלבים בתכנית העבודה השנתית ביקור בתערוכת עיצוב או אדריכלות אחת לפחות (אם לא הרבה יותר).

אנשי מקצוע מעידים שמאז עידן הרשת אלה הפכו לכלי עבודה מפרה ואיכותי המשמש לא רק לקבלת השראות אלא גם כמערכת נטוורקינג שמובילה לשיתופי פעולה עם חברות, מותגים ואנשי מקצוע, המגשרת בין תרבויות, תמות וסגנונות. בנוסף, בחלק מהמקרים הביקור באירועים והמפגשים עם היצרנים אף יכול להוזיל את מחיריהם של המוצרים המיובאים ארצה ומשולבים בפרויקטים אדריכליים.

 

 

קצרה היריעה מלהכיל את כולם; בכל עיר מרכזית שמכבדת את עצמה- החל מג'דה בערב הסעודית, דרך בוקרשט ברומניה ועד למלבורן שבאוסטרליה – מתקיימים לאורך השנה מגוון אירועים בהם נוטלים חלק בתי עיצוב ומעצבים- בינלאומיים ומקומיים, שעמלו רבות בכדי ליצור את הדבר הגדול הבא ולחשוף אותו לראווה בימות התערוכה. במרביתם, לצד האירוע המרכזי, ניתן לחזות בתערוכות לוויין בהן נחשפות עבודות של יוצרים צעירים שמציגות חשיבה רעננה ועדכנית ומומלץ מאוד לפקוד גם אותן.

 

 

לדברי מעצב הרהיטים יפרח בן צבי, "אחד היתרונות הבולטים בתערוכות הוא המפגש הבלתי אמצעי עם המעצבים והיצרנים עצמם.

 

יפרח בן צבי, צלם שי אפגין

 

"מרתק להבין ישירות מהם מהיכן נולד הרעיון ומהו הסאבטקסט שמאחורי האלמנט שיצרו. לאלה שכבר הרחיקו ונמצאים בלב זירות עיצוב מרכזיות, מומלץ לנצל את השהות בחו"ל ולבקר במפעלי הייצור עצמם. עבור אנשי המקצוע החוויה וההתבוננות בתהליכי היצור הם הם קריטיים להבנת התהליך – בין אם מדובר בייצור של ספה ובין אם בטכנולוגיות חיתוך של גושי שיש. ההיכרות עם החומר ומתודות העבודה מאפשרות לא רק להתאהב במוצר אלא גם להבין כיצד ליישם אותו בצורה המיטבית בחלל".

 

 

כבר בפתחה של השנה האזרחית מוצגות ברחבי העולם תערוכות שמושכות אליהן קהל מקצועי והמוני חובבי עיצוב.

יגאל סייג, מנכ"ל ובעלי רשת אליתה ליוינג מספר כי כמה מהבולטות שבהן מתקיימות בפריז- אחת מבירות העיצוב החשובות בעולם. לדבריו, "תערוכת MASION ET OBJET  נחשבת לבולטת שבהן ובה נחשפות הקולקציות החדשות שעתידות להכתיב את תמונת העיצוב בשנה הקרובה. אחת ממטרות התערוכה היא להתוות קו ולהגדיר את הטרנדים הבולטים ומטרה נוספת היא לחשוף את השמות המבטיחים שעתידים לככב בזירת העיצוב הבינלאומית.

 

יגאל סייג מנכל רשת אליתה ליבינג

 

תערוכה חשובה נוספת היא ה-CRAFT בה מוצגים רהיטי CUSTOM MADE, פרי יצירתם של בעלי מלאכה, אומנים ויצרנים מקומיים. רובם ככולם יוצרו בעבודת יד אומן בטכניקות מסורתיות בשילוב טכנולוגיות מתקדמות-מפגש בין ישן וחדש.  לעומתה, תערוכת NOW! DESIGN À VIVRE  מציגה פיתוחים חדשניים וחומרים תעשייתיים ניסיוניים, בדגש על פריטים ידידותיים לסביבה וריהוט פונקציונלי עכשווי".

 

 

ומצרפת לגרמניה, שם מתקיימות בתחילת השנה מספר תערוכות חשובות. כך למשל יריד Heimtextil בפרנקפורט שנחשב לאירוע הטקסטיל הבינלאומי הגדול בעולם.

בקלן מתקיימים מגוון אירועים כדוגמת תערוכת Passagen המתמקדת במגמות עיצוב עכשווית. לצד מותגים המתמחים בתחום נוטלים בה חלק גם גלריות, משרדי עיצוב מובילים ואוניברסיטאות מקומיות שמציגות מיזמים ופיתוחים מעניינים שעתידים להפוך לסחירים בעתיד הקרוב. אחת לשנתיים נערכת בעיר תערוכת imm שחושפת רעיונות מתקדמים לעיצוב חללים פשוטים ואקסקלוסיביים במיוחד ואם זה לא מספיק העיר מארחת את תערוכת Living Kitchen המתמקדת כולה בסביבת המטבח ונחשבת לאחת הבולטות והחשובות בעולם.

 

 

לדברי יעל מוסקוביץ, מבעלי חברת 'ניגא שף-FOR HOME', "במקביל לתערוכות העיצוב הכלליות מתקיימות תערוכות עיצוב נושאיות וה- Living Kitchen היא רק אחת מהן. בין אם מדובר בתאורה, טקסטיל או במטבח, יתרונן הגדול טמון בעובדה שהן מאפשרות לאדריכלים ומעצבים להתמקצע בכל נושא בצורה המיטבית וכך להגיע לרמת תוצרים איכותית יותר.

 

יעל מוסקוביץ, מנהלת שיווק ניגא שף FOR HOME

 

ב-Living  מוצגים לצד לא רק מטבחים אלא גם ברזים, כיורים, מכשירי חשמל, אביזרים וכלים למטבח ולכן מגיעים אליה לא מעט אדריכלים יחד עם הלקוח הסופי, שרוצים להיות הראשונים ליהנות מהחידושים בתחום. זוהי גם דרך אפקטיבית לדבר ישירות עם המפיץ ולקשור עמו קשרי עבודה".

 

 

גם בתחום התאורה לבית קיימות תערוכות ייעודיות המתמקדות באספקטים מגוונים: "אחת המרכזיות שבהן היא ה-Euroluca שמתקיימת אחת לשנתיים במסגרת SALONE DEL MOBILE אך מלבד לה מתקיימות שתים בולטות נוספות שמומלץ לבקר בהן", מסבירה אוה קמחי, מבעלי 'קמחי תאורה'.

 

"אחת מהן ה- Light+Bulding שמתקיימת לסירוגין כל שנה שניה בפרנקפורט ותערוכת ה- PLDC  שמתקיימת ב- Le Palais des Congres de Paris, מרכז הקונגרסים של פריז. שתי התערוכות משמעותיות ומהוות מוקד מקצועי שמושך אליו מעצבי תאורה, אדריכלים, חוקרים ובכירים בתעשייה. הן מהוות פלטפורמה לחשיפת ההתפתחויות בתחום ומאפשרות שיח אינטליגנטי על עתיד התאורה ויישומה בארכיטקטורה, בעיצוב ובתעשייה".

 

באדיבות קמחי תאורה

 

לאלה שאינם נרתעים מהקור העז ששורר בטורונטו בינואר, מומלץ לפקוד שני אירועי עיצוב שמתקיימים בעיר באותה עת. הראשון שבהם  הוא ה- The Toronto Design Offsite Festival – פלטפורמה שנתית בה מוצגת סצנת העיצוב העצמאית בעיר ופיתוחי פרוטוטייפ חדשניים ובלתי צפויים של מוצרים ומנגנונים. יריד ה-INTERIOR DESIGN SHOW שמתקיים בסמיכות, חושף את הצפוי בסצנת העיצוב המקומית, שבהחלט מספקת לקהל הישראלי זווית שונה ורעננה- שונה מזו אליה הורגלנו במילאנו.

 

 

באותו חודש ממש מתקיימת מידי שנה בפרנקפורט תערוכת Ambiente-  מהגדולות והחשובות לעיצוב הבית המוטו שלה- Dinning Giving and Living -מקדם מותגים ויצרנים בתחום הטקסטיל, מוצרי אחסון, מוצרים למטבח ולגינה ואפילו מוצרי קרמיקה ופורצלנים- כל מה שצריך ליצירת חווית לייף סטייל בבית המודרני.

 

 

עבור שוחרי העיצוב הסקנדינבי יריד ה- Stockholm Furniture Fair שמתקיים בשטוקהולם מידי שנה בחודש פברואר נחשב לאירוע חובה. זוהי תערוכת הריהוט והתאורה הגדולה ביותר שמתארחת בחלק זה של אירופה. בכל שנה מוצג העיצוב הסקנדינבי מזווית שונה ומארחת אורח כבוד כדוגמת חיימה חיון, פאולה נבונה ועוד רבים וטובים.

 

 

בחודש מאי מתקיים בעיר מומבאי בהודו יריד INDEX שנחשב לאחד המובילים בירידי הסחר הבינלאומי בתחום האדריכלות, עיצוב הפנים וחומרי הגלם.

"הודו, שעשתה קפיצת מדרגה משמעותית ונחשבת כיום לאחת ממעצמות הסחר הבינלאומיות המובילות מוכיחה ביריד את עוצמתה גם בתחום זה", מספר מעצב הרהיטים יפרח בן צבי. "אלפי אדריכלים, מעצבים וצוותי רכש פוקדים אותה מידי שנה והיא נחשבת לאחת התערוכות הדינמיות, התוססות והחשובות בשנים האחרונות".

 

 

מעצבת פנים קרן ניב טולדנו מנצלת את התערוכות והירידים ברחבי העולם ליצירת שיתופי פעולה איכותיים וממליצה לבקר בכאלה המספקים ערך מקצועי מוסף- ברמת הפרקטית והרעיונית: "רבים נרתעים מגודלם האימתני של הירידים הללו ומאיכות המוצרים הסיניים שנחשבים לרוב כלא איכותיים. בחלק מהמקרים זה אכן נכון אך חשוב לזכור שחלק לא קטן מהמוצרים שמשווקים מותגים גדולים במערב (ובסכומי עתק) מיוצרים בסין. אחד היתרונות הבולטים בביקור בתערוכות במזרח היא ההיכרות עם היצרנים ומי שלומד לברור ולהתמקד בטובים והאיכותיים שבהם יכול בהחלט לצאת נשכר".

 

 

 

קרן ניב טולדנו, צילום גבריאל בהרליה

 

ניב טולדנו מחדדת נקודה חשובה: "מרבית היצרנים עובדים על מסות יצור, כך שהעבודה מולם רלוונטית במיוחד לאנשי מקצוע שעובדים על פרויקטים מסחריים גדולים או על מספר רב של פרויקטים פרטיים באותה נקודת זמן. אותם שיתופי פעולה וחיבורים עסקיים מורידים בפועל את מספר הידיים דרכם עובר המוצר מהרגע שהוא יוצא מהמפעל ועד לרגע שהוא מגיע לצרכן הקצה, מה שמוביל להורדה, לעיתים משמעותית במחיר. החוכמה היא להבין לזקק מיהם הספקים הרלוונטיים, אילו ערים ספציפית מתמחות בסגנון המבוקש ומשם להתקדם בתהליך".

 

 

עבור אלה המתעתדים לטוס מזרחה ממליצה המעצבת לבקר בשתי תערוכות: יריד Canton Fair ב- Guangzlaou בסין ושבוע העיצוב IFFS בסינגפור. לדברי ניב טולדנו, "את ה-Canton Fair  שמתקיים מידי שנה בחודש אוקטובר, פוקדים לא פחות מ-100 אלף מבקרים, חלק גדול מהם הם סוחרים, אך גם נוכחותם של אדריכלים ומעצבים מורגשת. מדובר בשטח גדול בערך פי 20 בערך מגני התערוכה בתל-אביב וקשה עד בלתי אפשרי לבקר בכל הביתנים. מדובר בחוויה של ממש המאפשרת לחזות במגוון איכויות וסגנונות שחלקם קולעים לטעם הישראלי וחלקם ממש לא, אבל זוהי בהחלט דרך איכותית לעמוד ולהכיר מקרוב סגנונות שרובנו פחות חשופים אליהם. שבוע העיצוב בסינגפור לעומתו יותר בר עיכול עבורנו הישראלים- העיצוב מסוגנן ומדויק יותר ועדיין ורסטילי ועשיר יותר ביחס לזה שאנחנו רואים בתערוכת באירופה".

 

 

 

מעצב הפנים ניצן הורוביץ, צילום אורן דאי

בספטמבר הקרוב יתקיימו בלונדון ארבעה אירועי עיצוב חשובים. לדברי מעצב הפנים ניצן הורוביץ, נעשה מאמץ מקומי להציג את התערוכות סביב אותם תאריכים כך שציבור התיירים יוכל ליהנות מכולן. השנה הם יערכו בין ה-14-23 לחודש ולאלה שמגיעים לעיר בהחלט מומלץ לבקר בהם. "מטרתו המרכזית של ה-LONDON DESIGN FESTIVAL היא לחגוג ולקדם את לונדון כבירת עיצוב עולמית וכשער לקהילה היצירתית הבינלאומית. ה- LONDON DESIGN BIENNALE מציג מדי שנה ערכים לאומיים וזוויות מגוונות הבחונות כיצד משפיע העיצוב על חיינו ועל עצם הימצאותנו, רגישותנו וחוויותינו. יריד ה-   100% DESIGN נחשב רשמית לאירוע הסחר הגדול בתחומו בבריטניה וצפויים לפקוד אותו כ-30,000 מבקרים וה-  LONDON DESIGN FAIR מרכז את מיטב המותגים, הגלריות והתערוכות הנחשבים בעיר תחת קורת גג אחת".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

לגור ברקמה העתיקה של יפו
יריב מנדל אדריכלים
מותגי עיצוב חדשים
טולמנ'ס דוט.
עושה לביתה
פרי הדר, תכנון ועיצוב פנים
מאסטר בנגרות
אמבויה
בין שמים למים
שמים בריכות שחיה

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר