5 עצות חשובות בעיצוב מטבח כשר

"תכנון מטבח כשר יכול להיות משימה לא פשוטה, אך חיונית עבור הרבה משפחות. המטבח, מעצם היותו לב הבית, מרכז תרבותי ולא רק מקום בו אנו אוכלים, חייב ורצוי שיהיה מעוצב כראוי, לצד פונקציונאלי. כזה שמאכלס בכיף את בני המשפחה ומאפשר להם לשהות בו זמן ממושך, הרבה מעבר לזמן האוכל", מסבירים מומחי חברת דקור.

 

מטבח דקור, אדריכל מושיק חדידה, צילום: עודד סמדר

מטבח דקור, אדריכל מושיק חדידה, צילום: עודד סמדר

 

קיימים מספר פרמטרים חשובים ליצירת מטבח כשר ומושלם:
1. הקפדה על כשרות, הקפדה על אסתטיות ותכנון נכון ומוקפד של המטבח, על מנת להוציא מגודלו את המרב, גם אם מדובר בדירה ובמטבח קטן. בתכנון מטבח כשר המטרה ברורה – לשמור על הכשרות, אך תכנון נכון ויסודי, יחסוך זמן ואנרגיות. בזכות התכנון ניתן להכניס למטבח מקום יעוד לשני כיורים, על מנת ליצור הפרדה מוחלטת וכשרה בין בשר וחלב וגם יהפוך את העבודה בו להרבה יותר נוחה, ובפרט שטיפת כלים אחרי ארוחות בהן כל הבית נוכח.
2. תכנון נכון יפנה מקום לשני מדיחים שיעזרו להתמודד עם כלים מלוכלכים רבים תוך שמירה על כשרות. אפשרות לתכנן מקום לשני תנורים, שיעזרו מאוד בבישול לפני שבת, יפנו זמן רב בתכנון והכנת הארוחות.
3. בתכנון נכון של המטבח ניתן למצוא גם פתרונות מגוונים לאירוח של אנשים רבים ולמשפחות ברוכות ילדים.
4. תכנון נכון וקפדני של המטבח מאפשר לנו שבעת השבת, בעזרת דלתות חכמות, מעוצבות ואחידות אפשר לסגור את המטבח ולא יהיה ניתן לראות את חלל החדר.
5. קיימות אפשרויות תכנון נוספות בסדר גודל קטן יותר, כמו כיור מעוצב ומתוכנן כך שניתן יהיה לסגור אותו עם לוחות מעוצבים, כדי להחביא את כל הכלים עד צאת שבת. למשל, אפשרויות כמו עיצוב מודולרי של שטחי עבודה וברי ישיבה באופן הנוח והאסתטי ביותר, וכמובן שולחנות שיגדלו במחי יד אך יחסכו מקום בשאר הזמן.

 

 

 

 

חברת דקור- מטבח סמוי מן העין

חברת דקור- מטבח סמוי מן העין

 

 

מטבח משני במצב סגור, דקור מטבחים

מטבח משני במצב סגור, דקור מטבחים

 

מטבחי דקור, עיצוב רונית שיסמן, צילום זאב ביץ

מטבחי דקור, עיצוב רונית שיסמן, צילום זאב ביץ

תכנון נכון יפנה מקום לשני מדיחים שיעזרו להתמודד עם כלים מלוכלכים רבים תוך שמירה על כשרות. אפשרות לתכנן מקום לשני תנורים, שיעזרו מאוד בבישול לפני שבת, יפנו זמן רב בתכנון והכנת הארוחות. וכמובן, בתכנון נכון של המטבח ניתן למצוא גם פתרונות מגוונים לאירוח של אנשים רבים ולמשפחות ברוכות ילדים.
אפשרויות נוספות שיהפכו את המטבח לאסתטי, כמו גם יעזרו להפוך את השבתות והחגים לימים נוחים יותר: החל מהאפשרות לתכנן את המטבח, כך שבעת השבת, בעזרת דלתות חכמות, מעוצבות ואחידות אפשר לסגור את המטבח ולא יהיה ניתן לראות את חלל החדר.
מצד שני – הדלתות נעות לצדדים, כך שאינן נראות כשהן סגורות. קיימות אפשרויות תכנון נוספות בסדר גודל קטן יותר, כמו כיור מעוצב ומתוכנן כך שניתן יהיה לסגור אותו עם לוחות מעוצבים, כדי להחביא את כל הכלים עד צאת שבת.
למשל, אפשרויות כמו עיצוב מודולרי של שטחי עבודה וברי ישיבה באופן הנוח והאסתטי ביותר, וכמובן שולחנות שיגדלו במחי יד אך יחסכו מקום בשאר הזמן.

 

Decor מטבח עם שני תנורים, צילום: יח"צ

Decor מטבח עם שני תנורים, צילום: יח"צ

 

לדברי המעצבת שירלי דן "ראשית צריך להבין את המשפחה. כל משפחה בהתאם למידת הכשרות שלה – אחת תעדיף רק שני כיורים, משפחה אחרת מחמירה יותר תעדיף ממש אזור חלבי במטבח ואזור בשרי ובסופו של דבר הכל פעמיים. אני צריכה להבין את הצרכים ובהתאם לכך להבין כמה שטח לייעד למטבח. בכל אחד מהאזורים יהיה מדיח, מיקרוגל, תנור וכיור. כך שצריך להקצות שטח גדול גם לצורכי אחסון. באזור החלבי אני אשתדל לשים גם פינת קפה. במשפחות המסורתיות והדתיות שיש הרבה ילדים – לא תמיד כדאי למקם אי – פתרון איכותי הוא למקם במרכז המטבח שולחן שאפשר להכניס סביבו הרבה מקומות ישיבה. בארוחות שישי / חגים יושבים סביב שולחן האוכל, שתמיד צריך להיות עם אפשרויות הרחבה. המטבח הדתי והחילוני גם יחד מתפקדים עבורי כלב ליבו של הבית. אחד המקומות החשובים למשפחה. אחד המקומות המאחדים. יש פעמים שאני מנצלת את המרתף למטבח נוסף – לרוב פסח. יש בתים שמעדיפים גם 3 מטבחים – ראשי שמחולק לבשרי וחלבי, מטבח גינה ומטבח משני שיכול לשמש כמטבח לפסח. במטבחים המודרניים המטבח נראה כמו חלק מהקיר, אפשר להחביא שם מטבח ואז גם לא נעמיס על המראה של המטבח בכללותו. היום המטבחים מאוד מושקעים. לרוב אצל הקהל הדתי המטבח מאוד פעיל וחשוב לא רק בארוחות חג אלא גם ביום יום.

 

יצירת קשר

שלח מייל

יצירת מטבח מושקע עם מחשבה

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

חלל פתוח
אורין סילבר סטודיו BUXA
אדום או לבן?
טולמנ'ס
אוטו גלידה קלאסי איטלקי
אוטוג'לה
סורגים את מילאנו
RENBY
עושים לובי
מיכל האן אדריכלים

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר