סוד הגן הקסום

המרפסת הביתית שמשה אתכם נאמנה כאמצעי להתאווררות בחום הגדול, אך היא ממש לא חייבת להישאר שוממת, ריקה ואפורה בעונה הקרה. גינה חורפית? יש הסבורים שאין מושג כזה, בטח לא בישראל השמשית.

העונה הקרה אמנם מדירה אותנו ומפחיתה את השהות שלנו בחללי החוץ של הבית, למרות שזה ממש לא חייב להיות כך. כיום, יותר מבעבר, יש הלימה והרמוניה בין חלל הבית לבין החוץ, בין אם מרפסת, גינה קטנה או חצר רחבת-ידיים. אז למה לא ליהנות ממשקה חם ולשאוף אוויר פסגות, או להתכרבל בסלון הביתי החמים ולהביט החוצה בפריחת החורף, מבלי להזדקק לצאת לקמפינג בטבע?

 

עיצוב טל תמיר, צילום אורית ארנון

 

שירלי דן, בעלת המשרד דן אדריכלים, מדגישה כי בשנים האחרונות מתהדק הקשר בין פנים הבית לסביבת החוץ. "בין אם בווילה פרטית או בבית משותף, השאיפה כיום היא ליצור מרחב חיצוני פעיל, דינמי ומעוצב שמנהל סינרגיה מושלמת עם תכנון פנים הבית – בלי קשר לחילופי העונות".

בחירת סוגי הצמחים עבור הגינה הפרטית תלויה בגורמים רבים, ביניהם כיווני האוויר, כמות האור הנתונה, המיקום גיאוגרפי, כולל קרבה לים וכדומה. במשתלות השונות תוכלו להתייעץ עם אנשי המכירות ולבחור את הזנים המתאימים בהתאם לכל עונה.

 

תכנון חוץ עמי טווינה

 

העונה הקרה היא גם זמן טוב לעשות סדר הכולל בקרת נזקים מתקופת הקיץ: לוודא שרהיטי הגן במצב תקין, שלא התבלה הריפוד, ושאין עציצים שקיפחו את חייהם והתייבשו למוות. זה הזמן לדאוג לכיסויי מגן ייעודיים ועמידים, שישמרו על הריהוט המרופד שהשקעתם בו את מיטב כספיכם.

 

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום עודד סמדר

 

קרן ברנדייס, מעצבת הבית של "חותם", ממליצה להשאיר את הגינה נעימה ומזמינה משך כל עונות השנה בעזרת ריהוט עשוי מברזל, שאינו צריך להתחשב בגשם או בשמש כדי להישאר יפה ואופנתי. "רהיטי ברזל מעוצבים הם לא כמו רהיטים מרופדים שצריך להיזהר שלא יישארו רטובים. אפילו אם יש עליהם מעט סימני חלודה, זה לא משהו שאי אפשר לפתור בעזרת חומרים יעודיים", היא אומרת. ברנדייס מציעה לבחור בריהוט בסגנון אתני, בעזרת פלטות שולחן בסגנון מרוקאי בגוונים יפהפיים, שיכניסו צבע למרפסת גם בעונה הקרה והאפורה, וכמובן ישמרו על עמידות גם ברוחות חזקות. כך המרפסת והגינה הביתית יישארו מסודרים תמיד, ולא יראו כמו מחסן מאולץ, כשמגלים שצריך לכסות את מרבית הרהיטים או לערום את הכורסאות בפינה, כמו בעונש. קרן מימון, מעצבת פנים, ממליצה להתאים את ריהוט הגינה באופן פרופורציונלי לשטח הכולל, כדי שלא ישתלט על המרחב, יסתיר את הגינה היפה, או יהווה מכשול. בנוסף, היא ממליצה להתחשב בתנאי האקלים הישראלי ולבחור, מעבר לפן האסתטי, בריהוט עמיד, כדי שלא תיאלצו להחליפו בכל שנה מחדש.

 

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום עודד סמדר

 

עמי טווינה, מעצב, מתכנן ומבצע גינות יוקרה אינו מאמין בעיצוב גינה לפי עונות השנה. "מה זאת בעצם גינת חורף?", הוא מקשה. "הרי לכל צמח יש תפקיד בגינה, וכל צמח מתנהג אחרת מדי עונה", הוא אומר. טווינה מסביר כי הבסיס לגינה יפה ומטופחת הוא תכנון נאות, וכי אין כל רע בעצים שמשילים את עליהם ונותרים ערומים. "להיפך", הוא מחייך, "יש להם קסם מיוחד שאינו גורע מיופיים", הוא מסביר וממשיך "האורנית הלוהבת, לדוגמה, היא צמח מטפס שפריחתו כתומה ויפהפיה בחורף, ממש כמו להבת אש, ובקיץ היא סתם ירוקה".לדעתו יש חשיבות עליונה בתכנון נכון, שמתבסס על צרכים בראש ובראשונה. "אם אתם בוחרים בשיח מסויים על מנת שיסתיר לכם את הגינה בחצר השכנה, אם הוא נשיר, זה לא משרת את המטרה שלכם", הוא מסביר.

 

אדריכל נתי זיו, ריהוט חותם, צלם ניצן הפנר

 

לדעתו, כשחושבים בצורה מעמיקה על גינה על-זמנית, אז אין צורך להימנע מצמחים מסוימים רק מכיוון שזמן פריחתם אינו בתקופת החורף "למי שמקים גינה בתקופת החורף אין בעיה להביא צמחים שמלבלבים בתקופת הקיץ. אמנם יש צמחים שמומלץ פחות לשתול בתקופת החורף כי הם לא נקלטים היטב, אבל גננים מנוסים יכולים לכל האתגרים הללו", הוא אומר. "כל עוד לא יורד ברד אפשר לשתול כל דבר, אפילו כשיורד גשם". אם חשקה נפשכם בגינה חורפית מלבלבלת וצבעונית – הרי שניתן ורצוי להיעזר בפרחי החורף. הפריחה העונתית כוללת פרחים כמו אמנון ותמר, לוע הארי, פטוניה ודליה, אשר זמינים לרכישה במשתלות השונות. טווינה מעצב גינות יוקרה לקהל האלפיון בדגש על פונקציונליות ומחשבה מוקדמת על דיירי הבית.

 

אדריכל יונתן מונצק, תכנון גינות עמי טווינה

 

"הגינה בעיניי מספרת את סיפורה של המשפחה שחיה שם, ולכן יש חשיבות עליונה לתכנון מיטבי, שלוקח בחשבון את כיווני האור והאוויר, ולבחירה נכונה של צמחיה, תוך היכרות עם אופיה, שיעזור לבנות רבדים ועומק, באופן שיחמיא לה בכל תקופה". "אם בחרתם בצמח נשיר, חשוב שזה יהיה בכוונה תחילה ויעיד על תכנון מוקדם, כמו לדוגמה חשיפת השקדיה ששתלתם מאחור, או אפשרות לתת לקרני השמש לחדור מבעד לענפים, דבר שחשיבותו עולה על רקע התקופה הקרה", הוא אומר.

 

אדריכלית נורית קצרגינסקי, תכנון חוץ עמי טווינה

 

 

 

 

 

 

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

קלאסיקה בפרשנות עכשווית
לוי חמיצר אדריכלים
אבן ישראלית בבית שורשי
OLMEDA
התשוקה לאסתטיקה
Shiro Studio
חפצים עלומים
סטודיו יריב זרביב
בין חוץ לפנים
כוכב אלומיניום

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר