מהמתנה לעשייה

אמנות היא מיצג וויזואלי מרשים (יותר או פחות- הכל בעיניי המתבונן). בכוחה לעורר ולייצר בקרבנו, המתבוננים, ערך מוסף עטוי רגשות וזיכרונות. האמן פולי מקס חושף בתערוכת היחיד Waiting Room המוצגת עתה בגלריה פחות מאלף התל-אביבית את סיפור חייו שלא תותיר אף עין יבשה. בראי השנים יצא האמן מתקופה ארוכה של המתנה לחיים חדשים של עשייה. ראיון עם האיש שממקום של בדידות ומצוקה הופך לנגד עיננו לאחד האמנים המבטיחים בסצנת האמנות הישראלית.

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

במקרים רבים, בנו המתבוננים ביצירה זו או אחרת, קיימת הנטייה הברורה והטבעית להתייחס לעבודה הפרושה לפנינו ולהתייחס פחות לאדם שעומד מאחוריה. בפועל, לעיתים סיפורם הוא כה עוצמתי שקשה עד בלתי אפשרי להתעלם ממנו ובכך, נפרשת בפנינו התמונה הרחבה שגורמת לנו להבין ולהתפעם מהסיבות שהניעו אותו ליצור את שיצר ולעורר בנו רגשות עוצמתיים. כך גם במקרה של האמן פולי מקס לו הקדישה הגלריה התל-אביבית פחות מאלף תערוכת יחיד בשם Waiting Room- תערוכה שחושפת את סיפור חייו המטלטל, הכמעט בלתי נתפס.

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

קשה להתעלם ממנו. מצידו של האמן, בכוחה של האמנות לפעול ככוח משקם. ביכולתה להקל ולפתח כישורים קוגניטיביים, חברתיים וסנסו- מוטורים, לטפל בהפרעות קשב וריכוז ובדיכאון. במקרה של מקס, ניכר כי העיסוק באמנות שלף אותו מתחתית התהום, השיב אותו לחיים ומציב אותו כיום בשורה הראשונה של האמנים המבטיחים בארץ.

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

סיפור חייו רצוף בהתמודדויות וקשיים שלא בכדי הובילו אותו למקומות של בדידות והרס עצמי. "המצב השתנה כשעלינו ארצה מבלארוס", מספר מקס. "ממשפחה שמחה ומתפקדת שלא סבלה ממחסור, השתנו החיים ברגע ולוו בקשיים של התאקלמות, שפה וקושי כלכלי".

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

לארץ הם הגיעו ארבעה. מקס, אימו אביו ואחותו. הם השתכנו בחיפה וכשהוריו נפרדו, עברו הוא ואחותו עם אמו לעתלית. העובדה שזו מצאה עבודה בחיפה הצריכה ממנה להתרחק מהבית למשך שעות ולעיתים ימים. שני האחים הצעירים נאלצו לנהל את חייהם לגמרי בעצמם וכילדים נחשפו בשכונה בה גרו לפשע ששרר ברחובות. ללא עוגן בחייו, מקס מצא בסביבתו החדשה מקום מפלט והתדרדר לעולם הפשע והסמים. בנערותו מצא עצמו מכור לסמים עם תיקים פתוחים במשטרה. "בגיל 15 אמא  'שלחה אותי לחופשי', הוא אומר בחיוך. "היא ציידה אותי בסכום כסף קטן ומשם התחלתי להסתובב ברחובות". מקס מצא את עצמו ישן חודשים בקומה השישית של התחנה המרכזית בתל-אביב. הוא חווה את המולת העוברים והשבים.

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

אותה תקופה שהפכה למשמעותית ביותר בחייו הפכה לכר היצירתי שמניע אותו כיום כיוצר. לדברי יועד בר-נוי, אוצר התערוכה "עבודותיו החדשות של מקס, המוצגות כחלק מתערוכת Waiting Room הן סימבוליות ומייצגות את אותה תקופת ביניים שחווה. תקופת המתנה בהם הוא נותר סטטי תוך ציפייה ליצור משהו חדש ומסעיר, ממש כמו בחדר המתנה או תחנת מעבר"

ההתפכחות והחזרה לחיים קרתה כעבור שנים כשהכיר את מי שהפכה לימים לאישתו, לאם ילדיו ולעוגן בחייו בזכותה החל ליצור באופן פעיל. "לאורך השנים הקשות האמנות תמיד היתה שם" מספר מקס." עוד בבלארוס ציירתי ויצרתי, השתלשלות האירועים מהרגע שהגענו ארצה מנעה ממני להתמיד בה ובדיעבד שכחתי עד כמה היא מביאה איתה רוחות של ריפוי והטבה".

 

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

עבודותיו עוסקות בהתבוננות ערה בסביבה האורבנית הדינמית ובבני האדם שמתנהלים בה. עבודותיו, המיושמות בטכניקת שמן על בד ומשיכות מכחול עוצמתיות בצבעוניות עזה ודרמטית, ממחישות את מה שראה וחווה בצורה כה מוחשית כך שקשה להתעלם מהן. "בעבודותיו פותח בפנינו מקס קיר רביעי לחדרים וחללים פנימיים המצוירים בסגנון קוביסטי ואימפרסיוניסטי", אומר בר נוי. "נדמה כי החדרים כמו מתפרקים ונופלים לתוך עצמם כשלעתים ניתן להבחין באובייקטים כמו אגרטל, שולחן, כיסא או מדפים המסמלים בית או מקום מגורים ארעי. סמלים אלה, בצירוף החתימה תוצרת תל אביב בתחתית כל ציור, מאמתים לצופה את מקום ההתרחשות והסביבה האורבנית. מוטיב בולט נוסף בסדרה הוא הסולם המסמל את המעבר בין עולם החיים לעולם המתים, בין העולם הארצי והגשמי לעולם הרוח והיצירה. בכך, חדריו הצבעוניים, האורבניים שמצוירים בסגנון אבסטרקטי ובהם מופיעה דמות לצד סולם, מהווים חדר המתנה, מקום ביניים. המקום שבין המעבר בין הפנים לחוץ, החיים והמוות, הגשמי והרוחני".

עבודה של האמן פולי מקס, גלריית 'פחות מאלף'

 

בר נוי, אוצר גלריית 'פחות מאלף', שמאחוריו עשרות תערוכות מצליחות מעיד על האמן כי קסמו טמון בהיותו יהלום לא מלוטש. "פולי מפגין וורסטיליות סגנונית ואני מאמין שיגיע רחוק בעולם האמנות הישראלי והבינלאומי. במובנים רבים הוא בזוקה ג'ו הבא (אמן מצליח שהתגלה בגלריה וכיום זוכה להערכה רבה בסצינת העיצוב בארץ). בחירת העבודות לתערוכה החדשה בוצעה בקפידה מסמלת מימד פרסונלי וכן ומייצגות את האמן בצורה נאמנה".

 

 

 

 

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

פרחים ואמנות
FIORI בוטיק לעיצוב פרחים וטולמנ'ס
בית קולוניאלי
מעצבת פנים - קרן ניב טולדנו
אריחי אויר
AirTiles
דירה לרווק
עמית ישראל - מעצב
מאיטליה באהבה
מיקלה סימאונה

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר