אופרה של עיצוב

בין התאריכים 27/11-07/12 תפתח RENBY חנות פופ אפ ייחודית מחווה לבית פורנסטי.

בין העיצובים, המוכרים בעולם בזכות זמרת האופרה המעטרת את פרטי העיצוב, תוצג גם הקולקציה המדוברת שהוצגה במילאנו, מחווה לאופרה דון ג'ובאני, מיצירות המופת של מוצרט.

 

 

 

במהלך שבועיים אלו יוצעו כל העיצובים של בית העיצוב פרונסטי בחנות הפופ אפ בקניון וברנבי כיכר המדינה, במחירים מיוחדים, ב- 20% הנחה.

לדוגמא – צלחת פורנסטי בשחור לבן תוצע במחיר  632 שח במקום 790 שח. צלוחית (מאפרה, סבוניה) תוצכ במחיר 562 שח במקום 702 שח

 

 

 

הכלים והעיצובים בקולקציית דון גובאני, משלבים בין השפה החזותית של פורנסטי לבין עולם האופרה הדרמטי והמסתורי ונובעים מהקשר הייחודי שבין אמנות עיצוב וזהות תרבותית.

 

 

בחנות הקונספט יוצגו עיצובים בולטים של בית העיצוב פרונסטי בהם חפצי נוי כמו כריות, נרות ריחניים פרטי ריהוט קטנים כמו מתקני עיתונים, שידות, שולחנות קפה, כסאות וכמובן כלי אוכל והגשה.

 

 

 

 

 

 

המותג האיטלקי "פורנסטי", אשר עיצוביו מוכרים בכל העולם בזכות הדיוקן המפורסם של זמרת הסופרן האיטלקייה המעטרת אותם,

חוגג 102 שנות היסטוריה של גאונות, יצירתיות ועיצובים מפתיעים ומרגשים, הנמשכות עד היום בזכות היורש וממשיך המורשת העיצובית המקורית, ברנבאה פורנסטי.

פיירו פורנסטי – צייר, פסל, מעצב פנים וחרט (1913 מילאנו, איטליה) – היה בין האמנים היצירתיים והמקוריים של המאה הקודמת. פיירו פורנסטי חתום על למעלה מ-11,000 יצירות שונות. במונחים של מגוון וייצור, פיירו פורנסטי נחשב לאחד הגדולים והמובילים של המאה ה- 20.

 

 

את ראשית דרכו החל בשנת 1930 כאשר נרשם ללמודי ציור באקדמיה "Brera Academy".למרות שגורש ממנה כעבור שנתיים בשל בעיות משמעת נחשב לאחד מבניי דור הזהב של המעצבים האיטלקיים שביססו את מעמדה של איטליה כמרכז עיצוב גלובלי של אמצע המאה ה-20.

פיירו פורנסטי נחשב לאחד מהכישרונות היצירתיים והמקוריים ביותר של המאה ה-20. הוא ייצר אוצר מילים חזותי רווי בדמויות וצבעוניות המזוהה עימו. יצירותיו מלאים בהומור ושנינות.

 

 

הסגנון הייחודי שלו נבע מההצלחה לשלב בין אשליה לבין פרספקטיבות אדריכליות. פורנסטי אשר היה מושפע מהאדריכלות הקלאסית של יון ורומא, הציג בטריאלנה השישית של מילאנו (1935) וזכה לאהדה גדולה. בשנת 1942 הוזמן לצייר ציורי קיר בארמון המלך בפאדובה, בשנת 1950 עיטר את הקזינו של סאן רמו, וב- 1952 היה בצוות מעצבי הפנים של אוניית הפאר  "Andrea Doria".

 

 

 

לדברי בני מורן, מבעלי רנבי הייבואנית הבלעדית של מותג פורנסטי בישראל : " סגנונו הייחודי של פורנסטי כולל וריאציות אינסופיות לרעיונות ונושאים בסיסים שמשכו אותו. מספיק רעיון אחד שיספק לו השראה ליצירה. הנושאים הנפוצים ביותר אשר היוו לו מקור להשראה היו: השמש, קלפי המשחק, ליצנים, ידיים, ודיוקנאות עצמיים. אהבתו הגדולה של פורנסטי הייתה הפיכת חפצים יומיומיים לכדי עבודת אמנות".

הדיוקן המפורסם ביותר הוא פנייה של זמרת הסופרן האופראית לינה קוליארי Lina) Cavalieri). בעת שעלעל במגזין צרפתי מהמאה ה- 19, נחשף פורנסטי למראה פניה של זמרת האופרה שסקרנה אותו. פנייה המושלמות הפכו למקור השראה עבורו, ושימשו כמקור ליצירתם של למעלה מ- 400 יצירות.

פורנסטי לא ממש ידע מדוע נמשך כל כך לפניה של זמרת האופרה. "אני לא יודע", הודה באחד מהראיונות שנתן, "התחלתי לעשות זאת ומעולם לא הפסקתי". המפגש שלו עם דמותה היה מיקרה אמן. עבורו פנייה היו סוג של אימאג', רישום גרפי קלאסי ואסטטי במהותו, ועל כן נישאר נאמן לו. פורנסטי מודה כי הדיוקנאות שייצר אינם תואמות לפנייה אחד לאחד, אך דמותה עוררה אותו ונתנה לו השראה.

 

 

סגנונו הייחודי של פורנסטי ידע עליות ומורדות.בשנות ה- 80 הפך סגנונו לפופולארי ביותר, בעיקר בזכות הפוסט מודרניסטיים שהעריצו את הסגנון הייחודי שלו. בשנת 1983 מכר בית סותביס' אחד מיצירותיו בלמעלה מעשרים אלף דולר – סכום שהיה אז שיא לעבודה של מעצב חי. פיירו פורנסטי ניפטר בשנת 1988 בבית החולים במילאנו במהלך טיפול פעוט.

ברנבאה פורנסטי, בנו של פיירו, החליט להנציח את מורשת אביו על ידי ייצור והחייאה של עיצובים שונים. הוא יוצר ומעצב בעצמו, ומשמש כלב היצירתי של החברה. מידי שנה משיק הבן עיצובים חדשים, ושמו הולך לפניו כמעצב יצירתי, רב תחומי וכישרוני.

לא רק שעבודותיו מתכתבות עם רוח העיצוב וממשיכות את המורשת העיצובית של האב, אלא גם שברנבאה הוא האפוטרופוס של מורשת אביו. מידי שנה הוא בוחר מספר עיצובים מהארכיון של אביו, ובאמצעות אמנים מומחים בעבודת קראפט מסורתית הוא מחייה את יצירותיו של אביו ומייצר אותן במהדורות מוגבלות.

בזכות המסירות, העיקשות והמיומנות של ברנבאה, שפע מוטיבים שהיו ונשמרו בארכיון התעוררו לחיים ושומרים על מותג חזק ופעיל כמו פעם. מורשת פורנסטי מובטחת הודות למחויבות של ברנבאה להחיות את השפה החזותית יוצאת הדופן שהתחיל אביו ומחוזקת באמצעותו.

 

 

ברנבאה נולד במילאנו בשנת 1950. בגיל 4 ייצר את היצירה הראשונה שלו יחד עם אביו והרבה מאז לבלות עימו שעות ארוכות ולספוג את האווירה הייחודית של בעליי המלאכה באטליה.

בשנת 1968 החל את לימודיו באקדמיה לאומנויות במילאנו – Berera fine arts academy. ניראה היה כי ברנבאה יצטרף לאביו אך הוא בחר בדרך עצמאית לאחר שנאסר במהלך הפגנת סטודנטים אלימה בשנת 1969. בין השנים 1971-1972 אף היה מנהלה הקריאטיבי של מגזין מחתרתי בשם"Get Ready" .  רק בשנת 1982 כשנוכח להבין את גודל הצלחתו של אביו החל ליצור עימו ליצר ולעצב מוצרים חדשים.

בשנת 1988 עת ניפטר אביו, נשבע הוא להמשיך את המורשת שהשאיר אביו, והוא עושה כן עד היום.

 

במטרה לשמור על הפנטזיה בחיים, המשיך ברנבאה לשמר את המסורת של בית פורנסטי כשהוא משיק מידי שנה 700 צלחות במהדורה מוגבלת וממוספרת, מסורת אותה התחיל אביו עם השקת קולקציית הצלחות הראשונה בשנת 1946.

 

בתערוכת Maison et Objet אשר התקיימה השנה, הציג ברנבאה את קולקציית הטפטים השנייה שעיצב, קולקציה המבוססת על ציוריו המקוריים של אביו, תוך מתן פרשנות אישית – בנרבאה מערבב בין ציורים שונים של האב, משנה את הצבעים, משנה את המימדים ומעניק את חתימת ידו האישית לכל עיצוב.

מאוחר יותר השנה, במסגרת שבוע העיצוב של מילאנו, הציג ברנבאה מספר אייקונים של רהיטים בעיצוב האב, להם הוסיף עיצובים חדשים המתכתבים עם המורשת העיצובית. בעיצובים החדשים מציע פרשנות מחודשת על סדרת "Themes and Objects" האגדית, הכוללת רפרטואר עשיר ביותר של עיצובים, כמו רישומים, איורים, חפצים שונים, צלחות דקורטיביות ועוד.

לציון שנת המאה להולדתו של פיירו פורנסטי, אצרו בבית העיצוב פרונסטי תערוכה ייחודית של יצירותיו. התערוכה "דיוקן עצמי של המאה" היא זו שפתחה את אירועי ציון יום הולדתו. בתערוכה הוצגו מספר דיוקנים עצמיים שנוצרו על ידי פיירו פורנסטי בשנים 1930 עד 1940.

 

הדיוקנים העצמיים צויירו בעפרון ובעט במחברת ספירלה וביומן הפרטי שלו. דיוקנאות נוספים צייר בצבעי מים, דיו הודי וציורי שמן על לוח – כולם מהארכיון הפרטי של פיירו פורנסטי, ונחשפים כעת בפעם הראשונה בהיסטוריה. עוד הוצגו בתערוכה מספר דיוקנאות אשר הודפסו עי ברנבאה פורנסטי. דיוקנאות אלו יוצעו במהדורה מוגבלת וממוספרת.

 

אחד מהאובייקטים הנדירים אשר מושכים את תשומת ליבם של אספנים מרחבי העולם היא הצלחת שהושקה לרגל שנת המאה להולדתו של פיירו פורנסטי. עבור אירוע זה לברנבאה לא היו ספקות כלל: צלחת 2013 תוקדש לדיוקן עצמי שצייר אביו בשנת 1943 כאשר היה בן 30 בלבד, ואף היא הוצגה בתערוכה.

 

מוצרי מותג פורנסטי מוצעים למכירה ברנבי כיכר המדינה, ה באייר 30 תל אביב | בית רנבי, הרצל 80 תל אביב

 

 

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

חדר מהאגדות
קרן ניב טולדנו עיצוב פנים
אירופה זה כאן
דניאל מיכאלי עיצוב פנים
שונה זה שווה!!
שכטר בוטיק
ספר המשך
הספר בבית עם שירלי דן 2
חפצים עם סיפור
גלריה לה-ברוקנט

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר