הבון טון של הבטון

אם לשפוט לפי תערוכת העיצוב הגדולות, נראה כי מראה הבטון חותר לפרוץ גבולות אסתטיים קיימים ומתחזק בעיצוב הבית. בין אם בזכות היותו חומר אוניברסלי המשדר ענווה וצניעות ובין אם בזכות יתרונותיו כחומר זמין וניטראלי, נדמה כי יותר ויותר מעצבים ואדריכלים פונים אל הבטון במטרה ליצור עיצובים בעלי אישיות חזקה.

 

אדריכל מנו שלם צילום: עודד סמדר

 

המראה הלא גמור, האפרורי, והבלתי מהוקצע של הבטון משדר אלגנטיות מאופקת אך יותר מכך מבטא את ההומניזם של העולם החדש. קו עיצובי מאופק, נקי וצנוע, אך בקנה מידה מערבי המשלב טכנולוגיות גבוהות.

 

טולמנ'ס

 

 

בטון – יופי או אופי?

למרות התדמית שלו כחומר קשה, מתועש ומסיבי, היתרונות שלו בעיצוב הבית מסבירים מדוע הפך ל"פריט" חובה בבתיהם של מביני עניין. הטוטל לוק והשקט העצובי הגלומים באישיותו של הבטון העניקו דרור למעצבים שהפליאו להעניק פרשנויות חדשות לחומר.

אם נסקור את הנעשה בזירת העיצוב הבינ"ל והמקומית, נראה כי ישנן שתי מגמות מרכזיות: האחת מטפחת את המראה הגולמי, המחוספס של מראה הבטון. הנותן כבוד לתהליכי החמצון והשחיקה הפועלים עליו. בקצה השני של הסקלה העצובית נמצא מראה הבטון המעונב, הנקי והאסתטי המציע אף הוא את אותה תכונה אורבנית ותעשייתית המשויכת אליו.

 

מראה בטון במטבחי רגבה

 

המגוון של השימושים בחומר הוא כמעט אינסופי, וגם שיטות הייצור ההמוני בו, מאפשרות לקהלים רחבים ליהנות מרהיטים ואלמנטים מבטון, בטווחי מחירים נוחים.

הערך הוויקפדי מדבר על הבטון כחומר, הממלא תפקיד מרכזי בבניה המודרנית. הבטון כחומר תעשייתי חזק וגמיש מעניק למתכנן חרות כמעט מושלמת לתכנן את המבנה ללא תלות קונסטרוקטיבית בין הקומות של המבנה בבניינים פשוטים ועל כן הפך לחביב האדריכלים.

 

חיפוי במראה בטון. קוסנטינו

 

ניראה כי הבטון כחומר אדריכלי, היה פה מאז ומתמיד, אך למעשה הומצא בידי המהנדס הבריטי ג'ון סמיטון בשנת 1756, תוך ערבוב מלט, חלוקים ולבנים מפוררות. כיום גוברת הנטייה לעשות שימוש בחומרים ממוחזרים בייצור בטון, בעיקר באפר שנכתש מתוצרי הלוואי של תחנות כוח פחמיות. באופן זה קטן הצורך בחציבה מחד ובאזורי פסולת מאידך.

 

משטח במראה בטון. קוסנטינו

 

 

כך שלכל התכונות שהזכרנו קודם מצטרפת גם האג'נדה הירוקה שמאירה בזרקור מיוחד את הבטון כחומר של העידן החדש.

הבטון ממלא תפקיד מרכזי בתולדות הבניה המודרנית ועל כן מזוהה בעיקר עם הסגנון האורבאני  תעשייתי. אך למעשה תחילתו בסגנון האדריכלות הברוטליסטי, אשר היה נפוץ בין שנות ה-50 לשנות ה- 70 של המאה הקודמת. סגנון זה שאב השראה מן התנועה הקונסטרוקטיבית והתאפיין בבניה בבטון חשוף ושימוש בצורות בסיס. הרעיון מאחורי סגנון זה הוא חשיפת ה"אמת" של המבנה והשארת שלד המבנה חשוף.

 

 

חלק מן הרעיונות האלו מוצאים היום את דרכם בחזרה על עולם העיצוב והאדריכלות, תוך שהם משתלבים במגמות חדשות ומקבלים עידון והתאמה.

טולמנ'ס

 

מי שלקח אותו צעד אחד קדימה הוא המעצב דניאל ג'רמאני עם קולקציית משטחי Industrial שעיצב לחברת Cosentino. מדובר על קולקצייה של משטחיים לעולם העיצוב והאדריכלות כמו חיפויי קירות, ריצופים וכן משטחי עבודה למטבח. המשטחים במראה בטון חושפים קשת רחבה של סגנונות עיצוב החל מהמראה המעונב, המהוקצע והנקי ועד לאותו מראה בטון המבטא את השפעות הזמן ותהליכי חמצון ושחיקה הפועלים עליו. בהעדר אותה שלמות הצליח גרמאני להפוך את הטריוויאלי לקונספטואלי ולהציג אוסף  משטחים ייחודי לענף העיצוב והאדריכלות.

 

 

טולמנס, מטבחי_דאדא

 

גווני המשטחים שיצר דניאל ג'רמאני, שאף העניק להם את השם  המחייב Collection Industrial, מוצעים בגרסה מתקדמת, פורצת דרך ונטולת תחזוקה, הודות לחדשנות המובטחת של חברת Cosentino. משטחי Dekton נושאים אג'נדה סביבתית רחבה, שניים מבין הגוונים באוסף  אף משלבים בייצורם 80% חומרים ממוחזרים.

 

מראה בטון קוסנטינו

 

אם פעם מראה של בטון חשוף היה מקושר אוטומטית למבנה תעשייתי או מבנה לא גמור, כיום טרנד הבטון החשוף הולך ומשתלט על עולם העיצוב וניתן לראות יותר ויותר חללים פנימיים בהם הבטון מהווה לא רק חומר גלם אלא חומר עיצובי המקנה לחלל מראה אורבני-תעשייתי. השימוש בסגנון זה יצר חללים בעלי אופי, אורבני-תעשייתי המבוססים על קשר בין הנוף החיצוני הכולל מבנים, כבישים, תאורת רחוב ועוד לבין פנים הבית.

 

טולמנ'ס- Chair one, עיצוב קונסטנטין גרציצ'

 

בכלל ניראה כי הסגנון, בו הסדר והאי סדר משלימים זה את זה הביאו למראה אסתטי מלא אופי ואישיות הפך להיות פופולארי גם בעיצוב רהיטים מהחלוצים בתחום היה קונסטנטין גרציצ' אשר השכיל לשלב את הבטון בכיסאות אשר נכנסו לפנתיאון העיצוב. הכיסאות Chair one, משלבים בין הבטון למתכת למראה מלא השראה.

 

בטון. טולמנ'ס דוט

 

מאז, בכל תערוכות העיצוב הגדולות מפליאים המעצבים הגדולים ויוצריםפ רהיטים, אקססוריז ואפילו גופיי תאורה המשלבים את החומר בחוכמה, כך שגם מי שחושש לשלב את הבטון בצורה מסיבית בבית, קיימות מגוון דרכים להכניס נגיעות של הטרנד על מנת לתת לבית תחושה מודרנית וצעירה.

 

מטבחי רגבה

 

יצירת קשר

קטגוריות נוספות באתר

אולי יעניין אותך גם?

גינת חלומות
Green Touch
מעצב רדי-מייד
lovka
כיף לעבוד
מאיה האזרחי עיצוב פנים
מקורי ומשובח
לוי חמיצר אדריכלים
אולם בטופ
ישראלביץ אדריכלים

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצה להתעדכן בכל מה שחדש, מיוחד ומלהיב בעיצוב ואדריכלות? הירשם כאן

    חפש באתר